Iliuzija apie skaitmeninę plėtrą gali kainuoti konkurencingumą

Verslo technologijų įmonės „Digital Mind“ vykdomasis direktorius Rinalds Sluckis.

Dažnai norisi manyti, kad esame skaitmeniškai pažengusi šalis. Iš dalies tai gyvenimas praeitimi ir iliuzija. Praeitimi todėl, kad anksčiau mes turėjome vieną iš sparčiausių pasaulyje internetų, tačiau seniai jau daugelis mus aplenkė. Iliuzija todėl, kad sektoriai, kurie iš tiesų pasikeitė, pavyzdžiui, plačiai prieinamos valstybės ir savivaldybių paslaugos skaitmeninėje erdvėje, tačiau privačiame sektoriuje pažanga labai skirtinga. Reikia pripažinti, kad Latvijoje prieinama infrastruktūra yra puikaus lygio, tačiau ji – tik priemonė, kuria reikia naudotis, priešingu atveju tai neturi reikšmės.

Deja, 2021 m. skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės indeksas (DESI) rodo, kad tarp Europos Sąjungos (ES) valstybių narių Latvija skaitmeninių technologijų integracijos įmonių yra tik 23 vietoje ir yra žemiau vidutinio ES rodiklio beveik visose kategorijose. Bent pagrindinio skaitmeninio intensyvumo lygio mažosios ir vidutinės įmonės (MVĮ) sudaro 42 %, o vidutinis ES rodiklis – 60 %. Šį didelį skirtumą reikėtų kuo greičiau įveikti. Kodėl? Nes įmonių skaitmeninimo lygis tiesiogiai veikia konkurencingumą.

Duomenimis pagrįstų sprendimų priėmimas

Labai dažnai įmonėse prieinama informacija nenaudojama priimant sprendimus, nes duomenų apimtis yra didelė, informacijos analizė – sudėtinga ir reikalauja daug laiko, o darbuotojų IT įgūdžiai – nepakankami. Dažnai pasitaiko, kad įmonės organizacinio vieneto turimos ataskaitos ir rezultatai smarkiai skiriasi nuo finansinių ir buhalterinės apskaitos sistemos duomenų.

Skaitmeninimas leidžia įmonei daug efektyviau pasinaudoti visa prieinama informacija ir geriau organizuoti įmonės darbą. Analizuojant duomenis galima nustatyti, kurie gaminiai geriausiai parduodami, nekaupti nereikalingų nepopuliarių prekių atsargų, stebėti sezoniškumo poveikį ir jam laiku pasiruošti ir pan. Todėl bendra duomenų valdymo sistema leidžia profesionaliau vadovauti įmonei, priimti tikslius verslo sprendimus, remiantis patikimais duomenimis, ir taip užtikrinti įmonei konkurencinius pranašumus.

Efektingesnis darbas

Remiantis Latvijos universiteto MVĮ skaitmeninimo potencialo tyrimu, Latvijoje MVĮ savo kasdieniame darbe vis dar 64 % veiklos skiria analoginei informacijai apdoroti, skambindami ir siųsdami laiškus klientams, naudodami spausdintus dokumentus. Net jei dauguma dokumentų gaunami atspausdinti, jų turinį gali suskaitmeninti, kad vėliau šią informaciją būtų galima greitai rasti ir įtraukti į įvairius verslo procesus.

Skaitmeninės priemonės taip pat padeda pagerinti ir žmogiškųjų išteklių bei finansų valdymą, taip pagerinant įmonės pajėgumą ir pelningumą, standartizuoti ir automatizuoti verslo procesus ir sumažinti priklausomybę nuo darbo jėgos prieinamumo. Be to, 5–10 % gali sumažėti operacinės išlaidos.

Nė vienas verslas nėra apsaugotas nuo klaidų. Tačiau skaitmeniniai sprendimai padeda daug paprasčiau nustatyti neatitikimus ir išvengti klaidų, pagerinant bendrą paslaugos kokybę ir klientų patirtį.

El. prekybos galimybės

Šiuo metu el. prekyba sparčiai plėtojasi, ji padeda daug lengviau pritraukti naujų klientų, pasiekti pardavimo rinkas už Latvijos ribų ir net konkuruoti su srities gigantais. COVID-19 pandemija pripratino apsipirkti internetu, taupant klientų laiką ir suteikiant galimybę gauti paslaugą visą parą, ir labai tikėtina, kad ši tendencija išliks. El. prekyba leidžia sumažinti įmonės išlaidas, nes nereikia nuomotis parduotuvės patalpų, mokėti atlyginimų pardavėjams arba būti fizinių prekybos vietų papildomu pajamų šaltiniu, tačiau įmonė privalo sugebėti smarkiai pakeisti savo verslo modelį. Remiantis duomenimis, praėjusiais metais el. prekybos apimtis padvigubėjo ir jau kitais metais el. prekybos apyvarta galėtų pasiekti apie 25 % visos mažmeninės prekybos apimties.

Dalis ES ekonomikos gaivinimo fondo lėšų skirta skaitmeninei transformacijai, įskaitant verslo skaitmeninimui ir verslininkų skaitmeninės transformacijos skatinimui. Ir Latvijoje lėšos bus prieinamos jau šiais metais, todėl labai svarbu, kad verslininkai nepraleistų galimybės įšokti į skaitmeninimo traukinį, kuris jau lekia dideliu greičiu. Likus už borto, deja, kyla grėsmė prarasti konkurencingumą!

Mes – Digital Mind, padedame didelėms ir vidutinėms organizacijoms įgyvendinti tvarią verslo praktiką, skaitmeninant jų esminius procesus. Mūsų procesų skaitmeninimo sprendimai palaiko aplinkos – socialinio – valdymo strategijas ir leidžia įvairių pramonės šakų klientams sutelkti dėmesį į tvarų finansinį augimą, darbuotojų gerovę ir teigiamą poveikį visuomenei.